Jak przedstawiał się rynek kurierskich usług przed kilkunastu laty, jak przedstawia się to obecnie.

Jeszcze całkiem niedawno wysłanie paczki kojarzyło się każdemu z okienkiem pocztowym, do jakiego należało odstać swoje w kolejce. Rzeczywiście przez długie lata ludzie nie mieli żadnej alternatywy, wszystko uzależnione było od kaprysów monopolisty.

Standard samych usług

kurier na rowerze

Źródło: pixabay.com

był bardzo kiepski, paczki i listy często ginęły albo dochodziły z dużym opóźnieniem.

Nie czekaj – czytaj artykuł (https://www.maruna.wroclaw.pl/) o wątku, który tutaj zaprezentowaliśmy. Więcej szczegółów odkryjesz w tekście dołączonym pod poniższym linkiem.

Przed kilkunastu laty na rynku pojawiły się pierwsze firmy kurierskie, jakie zaczęły rozwozić paczki do odbiorców. Początkowo ich klientem był głównie biznes, jaki za szybkość i pewność dostarczenia mógł trochę dopłacić. Poczta nie przejmowała się tym zbytnio, bo procent takich przesyłek duży nie był i nie stanowiły one poważniejszego zagrożenia. Bardzo dużo zaczęło się zmieniać w momencie, gdy Polacy zaczęli kupować na aukcjach i internetowych sklepach. Nagle zaczęło się okazywać, że zainteresowanie dostarczaniem przesyłek wzrasta w ogromnym tempie, a w przedświątecznym okresie wręcz jest tragedia, i to właśnie handel elektroniczny stał się ogromną siłą napędzającą ten rynek.

przesyłki

Autor: Rob Lawton
Źródło: http://www.flickr.com

Aktualnie firmy obsługujące krajowe i zagraniczne przesyłki zadomowiły się mocno w naszym kraju, zabierając sporą jego część niedawnemu monopoliście. Znacząco się polepszyła jakość usług, a równocześnie znacznie zmalały ceny. Już obecnie firma kurierska (jak PATRON SERVICE FIRMA) nie policzy sobie za krajową paczkę więcej niż dwadzieścia złotych, a jeśli ktoś będzie prowadził sklep i podpisał umowę, to może liczyć na jeszcze mniej.

W zasadzie ceny przesyłek kurierskich mają podobny poziom, co ceny na poczcie, a mimo wszystko nadal można liczyć na dużo lepszy standard obsługi. Standardem jest, że wszystkie kurier przesyłki nadane w jednym dniu już da dobę są u odbiorcy, co więcej, zostaną dostarczone przez firmę kurierską wprost do miejsca, w którym właśnie się przebywa – w tej ofercie. Przy poczcie już tak dobrze nie ma, bo często listonosz pozostawi jedynie awizo, a potem swoje w kolejce będzie trzeba odstać. Z tego też powodu rynek kurierskich usług cały czas rośnie i nic nie wskazuje na to, aby miał stanąć.