Składanie deklaracji podatkowych, czyli o czym pamiętać przy formularzach PIT?

Składanie deklaracji podatkowych, czyli o czym pamiętać przy formularzach PIT?

18 czerwca 2020 Off By admin
Koniec lutego oznacza czas wysyłania przez właścicieli firm deklaracji podatkowych za ubiegły rok. Doglądamy skrzynki pocztowe i adresy mailowe pamiętając o wszystkich umowach, na podstawie których pracowaliśmy w zeszłym roku. Dla wielu z nas rozliczania się z urzędem skarbowym ciągle należy do ostatecznej konieczności, zwłaszcza przez skomplikowane wyliczenia w kolumnach formularzy pit. Na co zwracać uwagę, by rozliczenie stało się formalnością?

rozliczenie

Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com
W sytuacji stałej umowy i odbywania stosunku pracy na stałej umowie, co przeważa wśród osób starszym stażem, wszelkie trudności w rozliczaniu się sprowadzają się do jedynego wersu formularza. Przy kilku odrębnych zawodach, o dowolnej formie zatrudnienia (o pracę, zlecenie) wyczekujemy do ostatniego formularzu pit 11 od pracodawcy po czym zsumujemy wybrane wersy i kolumny z dochodami w końcu zaliczkami od płatnika. Ważne by wyliczenia, również w sytuacji gdy mieliśmy jednego pracodawcę, były sprawdzone kilka razy, najlepiej przez specjalistę od księgowości lub sprawdzony program do odliczania zwrotów za podatki.

W przypadku prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej, także pozarolniczej, rozliczamy się arkuszem Pit 36 – Wszelkie dochody i straty osiągnięte za rok podatkowy ze stosunków pracy, uzyskanych stypendiów i zasiłków wliczane są w najczęściej stosowany i wybierany przez pracowników formularz pit 37. Serwisy zajmujące się księgowością i rozliczeniami rocznymi przygotowują klientom wszystkie ważne formularze, rozpatrujące dochody z sprzedaży nieruchomości nabytych lub wybudowanych. Inny formularz

księgowość

Autor: http://www.freeimages.com
Źródło: http://www.freeimages.com

wypełnią osoby dostające zasiłki w ramach ubezpieczenia społecznego (Pit-3), jeszcze inny uzupełnią płatnicy pobierający zaliczki od właścicieli (Pit-4R) druki dostępne m.in. tutaj.

Przy rozliczaniu podatkowym nie wolno pozwolić sobie na żaden błąd. Malutka różnica kwotowa, obojętnie czy z korzyścią dla siebie czy instytucji skarbowej, przyczynia się do wstrzymania procedury wypłaty oczekiwanego zwrotu. Przy uwzględnieniu czasu potrzebnego na zwrotną informację, czy kolejne składanie i czas oczekiwania, zaliczka pojawi się na rachunkach po dwóch, trzech miesiącach od momentu złożenia deklaracji.

Czy pragnąłbyś zgłębić temat opisany w naszym artykule? Jeśli jesteś za, to czytaj pod adresem (https://rebrand.com.pl/branding/) kolejne zajmujące treści.

br>
Kiedy wejdziesz na polecany wpis (https://www.workservice.pl/szukaj-ofert/?query=&location=Bia%C5%82ystok&district=&country=&published=&sort=published_atr), ujrzysz, że posiada pokrewne wiadomości na omawiany wątek – te dane wciągną Cię totalnie.

Mając ewentualne wątpliwości radźmy się zatem fachowców lub osób, które z rozrachunkiem za ubiegły rok podatkowy nie mają problemów.