PIT – wypełnianie go wcale nie musi być ciężkie. Wystarczy zaledwie jeden wieczór, a będziesz miał to z głowy!

PIT – wypełnianie go wcale nie musi być ciężkie. Wystarczy zaledwie jeden wieczór, a będziesz miał to z głowy!

12 września 2021 Off By admin
Biurokracja, załatwianie licznych spraw papierkowych – kto z nas to lubi? Na ogół bardzo niewiele jest tego rodzaju osób. Najczęściej czujemy niechęć, gdy tylko myślimy o tego typu działaniach. Jednakże są one rzecz jasna nieodłącznym elementem naszego dorosłego życia. Często trzeba coś podpisywać, wypełniać, przygotowywać podania i wnioski. A prym wiedzie oczywiście coroczne rozliczenie podatkowe. Najczęściej, choć czas na rozliczenie go mamy do końca kwietnia, media mówią o tym już od stycznia.

strona źródłowa

Autor: GotCredit
Źródło: http://www.flickr.com

Niekiedy rozliczenie jest banalne, ale czasem całkiem skomplikowane. Wszystko zależy tutaj od tego, skąd pozyskujemy dochody, czy pracujemy w jednym miejscu, czy w kilku, czy rozliczamy się sami, czy też ze współmałżonkiem i czy posiadamy dzieci, a także czy wykorzystujemy ulgi podatkowe. Wypełnienie PIT może zatem zająć od kilkunastu minut do nawet całego wieczoru – jest to kwestia oczywiście indywidualna.

Podatek

Autor: Wilson Hui
Źródło: http://www.flickr.com

Na szczęście już od pewnego czasu rozliczanie się z US jest łatwiejsze niż kiedykolwiek dotąd. Aktualnie niemalże wszyscy składają przecież pit 2015 online. Oznacza to, że żeby to zrobić nie musimy już nawet wychodzić z domu, udawać się do urzędu ani gdziekolwiek indziej. Wystarczy zasiąść przy własnym biurku z komputerem i kubkiem herbaty i poświęcić trochę czasu. To duża wygoda, prawda? Tak więc od czego zacząć? Rzecz jasna, od ściągnięcia ze strony Ministerstwa Finansów przydatnego programu – program pit format.

Jest on dostępny także na innych portalach, ale najbezpieczniej wykorzystać ten oficjalny, udostępniany przez urząd. Jeżeli już to zrobimy, program sam dokładnie wskaże nam, jakie powinny być nasze pozostałe kroki. Przy bardziej skomplikowanych miejscach dostępne będą wyjaśnienia. Zostały one przygotowane tak, by były zrozumiałe dla każdego, nawet zupełnego laika. Nie martw się zatem, że sobie nie poradzisz, to raczej niemożliwe. A w razie konieczności zawsze możesz prosić o poradę specjalistę, jakiegoś doświadczonego w podobnych sprawach. Jemu zajmie to zaledwie moment, a ty będziesz miał problem z głowy. W wielu przypadkach jest to zatem najlepsze rozwiązanie. Na pewno warto je rozważyć.