Podstawowe informacje na temat adwokatów i radców prawnych, wykaz podstawowych różnić między tymi zawodami.

Dla wielu ludzi zawody radcy prawnego i adwokata są bez przerwy mylone. W chwili obecnej rzeczywiście środowiska prawnicze uważają tego typu podział za sztuczny i niepotrzebny, ale póki co bez przerwy on obowiązuje i na razie nie zanosi się na jakieś zmiany. Przez całą swoją naukę zarówno adwokaci jak i radcy zdobywają dokładnie taką samą wiedzę.

polecany prawnik

Autor: mikytex
Źródło: http://www.flickr.com
Dopiero po uzyskaniu dyplomu ich ścieżki się trochę rozchodzą, choć w rzeczywistości i tak robią praktycznie to samo. Rozbieżności są przede wszystkim w kwestiach formalnych, bo obie te profesje mają nieco inne ograniczenia i uprawnienia, lecz jeżeli chodzi o merytoryczną stronę, to są praktycznie takie same. Warto jednak pamiętać, czym się będzie różnić dobry adwokat Rzeszów od swego kolegi, noszącego stanowisko radcy prawnego. Sprawdź więcej pod tym adresem: który adwokat z Rzeszowa uznawany jest za dobrego? W wielu sprawach nie będzie znaczenia, do której osoby pójdzie się po poradę, bo każdy z nich bez żadnego problemu pomoże. Lecz w niektórych przypadkach może się okazać, że o poradę udać się będzie można tylko do przedstawiciela jednego zawodu.

Do typowych zadań radców prawnych należeć będzie doradzanie klientom i wykonywanie opinii, lecz również opracowywanie różnorodnych prawniczych aktów. Przeciętna kancelaria (kancelaria notarialna warszawa) radcy prawnego Rzeszów właśnie tego typu sprawami zajmuje się najczęściej, a do jej klientów zaliczają się zarówno osoby prywatne, jak i firmy – artykuł o kancelarii radcy prawnego z Rzeszowa. Radca może występować przed sądami i urzędami, lecz ograniczeniem tego zawodu będzie możliwość obrony w sprawach karnych i karnoskarbowych.

Tu właśnie będzie pierwsza z różnic między adwokatami i radcami, bo to właśnie tylko adwokaci mogą bronić w tego typu sprawach, radcy co prawda mogą w nich uczestniczyć, ale jedynie w charakterze pełnomocników. Następną różnicą są kwestie wykonywania zawodu. Adwokat będzie musiał albo sam otworzyć swoją kancelarię, albo stać się jednym z jej wspólników, za to nie może być nigdzie zatrudnionym. Takich ograniczeń nie będą z kolei mieć radcy, tak więc jeżeli jakaś firma będzie chciała mieć prawnika na etacie, to rozglądać się musi za kimś takim.