Wypełnienie pit

Dziś każda sytuacja dotycząca dochodów musi zostać właściwie rozliczona. Jest to związane z tym, że nasze przychody wynikają z różnych źródeł mamy obowiązek wypełnić odpowiedni pit. Urząd Skarbowy stworzył możliwości rozliczenia, albo przez Internet, w budynku samego Urzędu lub drogą pocztową.

Kalkulator

Autor: Chris de Kok
Źródło: http://www.flickr.com
Ale zanim dojdzie do składania jakiegokolwiek zeznania podatkowego trzeba dowiedzieć się, który pit wypełnić. Ci, którzy doprowadzili do odpłatnego zbycia czy to majątku/akcji czy np. w związku ze sprzedażą krótką – pożyczonych papierów wartościowych, są zobowiązane wypełnić pit 38 (źródło programu). Jednak pit ten musi zostać złożony również w momencie, kiedy otrzymaliśmy udziały w pewnych spółkach, co jest jasno określone w broszurze dotyczącej PIT-u 38. Pit ten musi również zostać wypełniony, jeżeli otrzymaliśmy coś takiego jak PIT-8C. Warto również przypomnieć, że małżonkowie powinni oddzielnie złożyć pit tego typu.

Rozliczenie drogą internetową, tzw. e-deklaracje.Gdy brakuje nam na każdą rzecz czasu i zawsze mamy obawy, że dostaniemy karę za spóźnione rozliczenie się z Urzędem Skarbowym jest na to rada. Musimy włączyć komputer, o której godzinie nam pasuje i złożyć deklarację przez program pit (proste rozliczenie pit’a). To świetna sprawa dla każdej z niemających czasu osób, jak też dla tych, którzy nie lubią czekać w kolejce. Zanim przystąpimy do wypełnienia deklaracji

Kalkulator

Autor: Jacob Edward
Źródło: http://www.flickr.com

przez Internet musimy przeczytać informacje, jakie zawarte są w instrukcji. Istotne jest, byśmy mieli aktualną wtyczkę i możemy przystąpić do wypełnienia e-deklaracji. Jeśli mimo zamieszczonej instrukcji wciąż posiadamy pewne wątpliwości, zawsze możemy skorzystać z pomocy jest w systemie deklaracji elektronicznych.

Pierwsze wypełnianie PIT-u drogą internetową może wywołać pewne obawy, ale z każdym kolejnym rokiem przyzwyczaimy się do takiego rozliczenia i zaczniemy się zastanawiać jak to możliwe, że wcześniej nie korzystaliśmy z tej opcji? Oczywiście zawsze będą osoby, które nie przerzucą się ze zwykłego oddawania PIT-ów. Z tego powodu w Urzędach Skarbowych chwilę przed ostateczną datą złożenia deklaracji tłoczą się tłumy ludzi.

Jeśli masz ochotę przeczytać więcej informacji na tego typu temat, to kliknij ten odnośnik – jest tam bardzo świeża wiadomość (https://www.dontero.pl/imprezy-i-wyjazdy-integracyjne/) dotycząca opisywanej problematyki.

Jak wiemy pośród tych ludzi będą Ci, którzy z przyczyn losowych nie mogli wcześniej deklaracji złożyć, jak i Ci, którzy nie mogli wypełnić e-deklaracji. Ale niestety spora grupa to, te osoby, które mogły siąść przy komputerze, ale mieli jakieś irracjonalne obawy, że elektronika się nie sprawdzi.