Zanim dla rowerzystów nadejdzie wiosna

Podczas nudnych zimowych miesięcy marzmy o chwili, gdy wreszcie wyruszymy na wycieczkę na naszych dwóch kółkach. Pamiętajmy, że nudne zimowe dni to najlepszy czas na zrobienie przygotowań do sezonu. Warto odwiedzić sklep rowerowy, by nabyć wyeksploatowane części, środki do czyszczenia i konserwacji roweru, oleje, smary lub inne akcesoria, gdyż właśnie wtedy możemy liczyć na przystępne ceny. Warto zakupić atestowany kask, gdyż może zabezpieczyć nas przed urazem głowy. Jeśli mamy dzieci, zadbajmy o ich bezpieczny transport.

Bardzo istotny właściwy strój, który zabezpieczy nas przez chłodem i sprawi, że jazda będzie wygodna. Najpierw jednak nasz pojazd (rowery elektryczne tychy) trzeba gruntownie umyć i zakonserwować. Jeśli wyczyściliśmy nasz pojazd po ostatniej jesiennej jeździe, a potem wstawiliśmy go w pozbawione wilgoci, zabezpieczone przed mrozem miejsce, mamy sporo problemów z głowy.

rama rowerowa

Autor: Russ
Źródło: http://www.flickr.com

katastrofalne dla roweru jest trzymanie go np. na balkonie.

Rowerowa toaleta

Podczas mycia i konserwacji naszego pojazdy pomocne okażą się niektóre akcesoria rowerowe. Warto zakupić specjalny zestaw szczotek, osobnych do czyszczenia ramy i kół, a osobnych do układu napędowego. Mają krótsze włosie o odpowiedniej twardości, które nie uszkodzi farby i umożliwi dotarcie w niedostępne miejsca. Po usunięciu szczotką błota myjemy rower w wannie, pucując szczotką i rozcieńczonym płynem do mycia naczyń każde miejsce oprócz koronek wielotrybu i spłukujemy wodą. Potem pozostawiamy pojazd w wannie, by spłynęła z niego woda, a następnie wycieramy go suchą szmatką. Osobno czyścimy łańcuch – możemy albo zdjąć go i włożyć do szklanego pojemnika ze specjalnym środkiem, albo użyć do tego maszynki do czyszczenia łańcucha. Przerzutki wyczyścimy szczoteczką z krótkim włosem – mniej doświadczonym majsterkowiczom, radzimy unikać ich rozkręcania – lepiej zrobić to w serwisie.

Sprawdzamy stan techniczny

Gdy rower został umyty i wysuszony, możemy rozpocząć jego oględziny by sprawdzić, jakie części rowerowe trzeba wymienić. Przede wszystkim sprawdzamy stan opon oraz hamulców, które odpowiadają za nasze bezpieczeństwo. Linki od hamulców i przerzutek nie mogą być przerwane lub wygięte. Klocki hamulcowe muszą dochodzić w równym stopniu do obręczy, nie spadać ani nie blokować koła. Stopień ich zużycia łatwo sprawdzić po tym, czy jest widoczny fabryczny wzorek na klocku. Sprawdzamy, czy dokręcona jest kierownica, siodełko oraz czy łańcuch rowerowy nie jest zardzewiały i nie posiada zbyt dużego luzu. Najwłaściwiej przyjąć zasadę, że łańcuch trzeba wymienić co 1500-2000 km, kontrolując przy okazji w serwisie przerzutki. Wreszcie, po dokładnym wyschnięciu roweru, należy nasmarować łańcuch, linki od hamulców i przerzutek, łożyska kierownicy oraz ramiona amortyzatora.

zębatka w rowerze

Autor: beth h
Źródło: http://www.flickr.com

Trzeba bezwzględnie stosować do tego specjalne oleje i smary, które nabędziemy, odwiedzając sklep rowerowy.

Dodatkowe akcesoria rowerowe

Obecnie niezbędne do przewożenia dzieci są foteliki rowerowe – na rynku są dostępne ich bogaty asortyment. Możemy kupić standardowy fotelik montowany za siodełkiem rowerzysty (wersje do 15 i do 22 kg) lub mocowany na ramie (do 15 kg), który umożliwia lepszy kontakt z dzieckiem. Alternatywą dla fotelików jest przyczepka lub rowero-wózek, które znakomicie chronią dziecko przed warunkami atmosferycznymi. Zajmują jednak dużo miejsca i są stosunkowo drogie. Odzież rowerowa to kolejne zagadnienie, które wbrew pozorom interesuje nie tylko kobiety. Profesjonalna odzież zagwarantuje nam ciepło oraz komfort jazdy, jest lekka, wielowarstwowa i atrakcyjna wizualnie –>–> *korzystne ceny . Bielizna wykonana z materiałów takich jak Thermolite czy Coolmax umożliwia naszej skórze wymianę powietrza, a zarazem zapewnia ciepło. Warto kupić bluzę typu Polatec – w specjalistycznych sklepach mamy do wyboru ich różne grubości. Spodnie z lycry wyposażone w specjalną wkładkę w kroku ochronią nas przed otarciami i są dobrym amortyzatorem, a specjalistyczna kurtka np. z GoreTexu z wydłużonym tyłem zabezpieczy nas dzięki rzepom i gumkom przed wiatrem. Tak wyposażeni, możemy bez obaw czekać na wiosnę.