Jakimi rzeczami zajmuje się audytor i o czym powinien pamiętać wykonując taką pracę? Jakie ma podstawowe zadania?

Audyt ISO w przedsiębiorstwie dość często utożsamiany jest z kontrolowaniem i wyszukiwaniem błędów w działaniu i funkcjonowaniu danego podmiotu. Tymczasem to nie do końca prawda, gdyż głównym celem jest sprawdzenie, czy pierwotne założenie danej organizacji jest faktycznie wypełniane i to zgodnie z ogólnie przyjętymi standardami oraz polityką jakości firmy.

Praca audytora polega także na doradztwie, czyli co możemy polepszyć lub zrobić w firmie, żeby ulepszyć jej funkcjonowanie, jakie na przyszłość da bardziej korzystne rezultaty, a przy tym może przyczynić się do szerzej rozumianego rozwoju jej działalności. Takimi rzeczami właśnie najbardziej zajmuje się taka osoba wewnątrz firmy, a pomocne są w jego pracy istotne szkolenia, jak audytor wewnętrzny systemu zarządzania jakością szkolenie. Za sprawą tym szkoleniom audytor może pewnie nawet lepiej wykonywać tą wymagającą i ambitną pracę.

doradca z pracownikiem

Autor: U.S. Department of Agriculture
Źródło: http://www.flickr.com

Podstawowe zadania to bez wątpienia nadzór nad dokumentami jakości i normą ISO.

Czy pragniesz może otrzymać link do strony przeprowadzki lokalne wrocław, gdzie czekają na Ciebie następne wpisy? Mamy nadzieję, że przypadnie Ci do gustu ten portal.

Teraz najważniejsza norma się uległą zmianie, więc jest norma ISO 9001:2015 (). Duża odpowiedzialność spoczywa na audytorze, aby nadzorował wszystkie nowe procedury, by wszystko najlepiej działało. Audytor często sam tworzy dokumenty jakości w firmie, jak również zajmuje się ich weryfikacją, zmianą albo też aktualizacją, właśnie w zgodzie z przyjętymi normami jakości w przedsiębiorstwie, jak również normą ISO. Taki człowiek zajmuje się nadzorowaniem jak i kontrolą nad procesami i działaniami w zakładzie. W takiej sytuacji do jego zadań będzie należało przeprowadzenie okresowych audytów wewnątrz w miejscu pracy, jakie mają na celu sprawdzić jak działa system zarządzania jakością.

Jego zadaniem jest także przeanalizowanie polityki jakości w firmie, sprawdzenie czy system działa dobrze, w zgodzie z przyjętymi zasadami i normami przez organizację. Audytor powinien więc zastanowić się, co jeszcze można ulepszyć i usprawnić, aby przedsiębiorstwo funkcjonowało o wiele lepiej. Ta część pracy wymaga prawdziwie kreatywnego podejście i pomysłowości. Jak widać jest to praca dosyć zróżnicowana. Z jednej strony może się wydawać, iż dbanie o przepisy oraz wszelkie regulacje nie jest czymś zbyt ciekawym. Jednak z innej strony, możliwość wykazania się oraz wdrożenia świetnego pomysłu swojego autorstwa to już całkiem ciekawa kwestia.