Zanim rozpoczniemy budowę naszego domku

Zanim rozpoczniemy budowę nowiutkiego domku będziemy potrzebować pomiarów pewnego zawodowca. Jest nim geodeta. Czym trudni się geodeta a także nauka mieniona geodezją? Postaram się wytłumaczyć te sprawy w niniejszym materiale.

geodeta w pracy

Autor: Elvert Barnes
Źródło: http://www.flickr.com
Wyraz geodezja znaczy literalnie: rozdzielanie ziemi.

Nie ociągaj się – jeśli zaintrygował Cię nasz post, to chcemy nakłonić Cię do wejścia do serwisu autora, aby obejrzeć następne niezwykłe informacje.

Geodeta najpierw mierzy, później efekty pomiarów zaznacza na mapce. Jest to dokument niezbędny podczas ubiegania się o pozwolenie na inwestycję a także przy realizowaniu projektu budowlanego, projektu zagospodarowania parceli (wymagają jej architekci). Wykonanie planów do zamysłów planistycznych polega częstokroć na aktualizacji mapy podstawowej. Geodeta wyznacza na gruncie projektowane budowle. Wyznacza, czyli przenosi rzecz z projektu (mapki) w teren. Geodeta np.: tyczy domek, tyczy sieci uzbrojenia terenu (kanalizacja lub gaz), wytycza drogę, estakadę. Do czego jest potrzebna geodezja? Przydać się może w wielu gałęziach gospodarki, a z całą pewnością nie mogłaby się bez niej obejść budowlanka.

wykonanie pomiarów geodezyjnych

Autor: Sunburned Surveyor
Źródło: http://www.flickr.com

Zanim zostanie wybudowany dowolny dom, jeszcze przed fazą projektowania włącza się geodezja. Mierniczowie bowiem realizują mapki zarówno do zamiarów planistycznych, wyznaczają miejsca na budowę budowli, obiektów użyteczności zbiorowej, obiektów industrialnych jak też wodociągów itp.. () Zanim na placu budowy zjawi się brygada budowlana, zdołamy zaobserwować tam panów bądź panie z „łatami”, którzy dokonują pomiarów obszaru. Geodeta trudni się także badaniem osiadania i odkształcania konstrukcji w skutek wad podłoża. Poza tym geometrzy wyznaczają brzegi miedzy działkami, rozstrzygają spory sąsiedzkie w materii przebiegu granic pomiędzy posiadłościami. Geodeta także wykonuje podziały działek a także analizuje księgi wieczyste. Geodeta realizuje badania przemieszczania budowli.

Geodezja to poważna dyscyplina naukowa i pomocnicza branża gospodarki. Edukację z tej dziedziny możemy zdobyć w wielu uczelniach wyższych, prowadzi się też kształcenie na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej jak też szkoły policealne. Podsumowując, geodeta za każdym razem jest potrzebny podczas realizacji wszelakiego rodzaju budów. Wynikiem pracy geodety będzie mapa niezbędna projektantowi budowli.