Dlaczego warto czytać literaturę?

Stajemy się społeczeństwem, które czyta coraz mniej. Jak pokazują badania, aż 42 % Polaków deklaruje ignorancki stosunek do książki. Wyniki te są zatrważające, ponieważ człowiek wychowany jedynie przez „szklany ekran” bytuje zupełnie inaczej, niż ktoś kto czyta książki. Z jakiej przyczyny? Ponieważ czytanie bardzo korzystnie wpływa na nasz rozwój.

Czytająca dziewczyna

Autor: Mark Turnauckas
Źródło: http://www.flickr.com
To prawda – jeśli chwycimy do ręki książkę, błyskawicznie zauważymy, że nie jest to rozrywka łatwa, lekka i przyjemna. Potrzebuje choćby szczątkowej wyobraźni. Świat przestawiony w postaci opowiedziane przy pomocy małych znaczków, musimy ożywić dopiero naszym umysłem. O ileż łatwiej włączyć telewizję, w której słowo zastąpione jest w znacznej mierze obrazem, a wyobraźnia może nadal korzystać z długiego urlopu.

Telewizja uniemożliwia niezależne myślenie. Niczego nie musimy sobie wyobrażać lub dochodzić do czegoś drogą naturalnej refleksji. Wszystko mamy zaserwowane na tacy: zarówno scenerię, mimikę, jak i ton głosu. Czytając, to my tworzymy film. Nasz film, przy którego powstawaniu możemy wykazać się fantazja i kreatywnością. Sami obsadzamy role, obmyślamy tło i kierujemy akcją. Każdy scena wygląda tak, jak zechcemy. Ciekawa książka pobudza i ożywia umysł.

Mężczyzna czytający książkę

Autor: zenjazzygeek
Źródło: http://www.flickr.com

Czytanie jednocześnie wymaga zdolności językowych, jak i je rozwija, ponieważ jest ściśle związane z mówieniem i pisaniem. Osoby stroniące od książek bardzo łatwo poznać. Zdradzają się częstym używaniem zwrotów typu: „Przecież wiesz, o co mi chodzi”, „No… tego…”. Zacinają się, stękają, zastępują słowa gestami lub imitują dźwięki. Opis ludzi i przeżyć, emocji ograniczają do słowa „fajny” lub „super”.

Język przedstawiony w literaturze jest bogaty, barwny i piękny. Całkowicie inny niż ten, który zapewnia nam telewizja, i którym znaczny odsetek Polaków posługuje się na co dzień. Beznadziejnie ograniczony – jakby dostosowany do niskiego poziomu intelektualnego odbiorcy.

Cena książek? Niekiedy może wzbudzać niechęć. Ale gdzie zostało napisane, że mamy kupować w księgarniach? Końcówki nakładów, antykwariaty – prawdziwy miłośnik literatury poradzi sobie zawsze.