Dlaczego warto czytać literaturę?

Dlaczego warto czytać literaturę?

1 września 2019 Off By admin
Stajemy się społeczeństwem, które czyta coraz mniej. Jak pokazują badania, aż 42 % Polaków deklaruje ignorancki stosunek do książki. Wyniki te są zatrważające, ponieważ człowiek wychowany jedynie przez „szklany ekran” bytuje zupełnie inaczej, niż ktoś kto czyta książki. Z jakiej przyczyny? Ponieważ czytanie bardzo korzystnie wpływa na nasz rozwój.

Czytająca dziewczyna

Autor: Mark Turnauckas
Źródło: http://www.flickr.com
To prawda – jeśli chwycimy do ręki książkę, błyskawicznie zauważymy, że nie jest to rozrywka łatwa, lekka i przyjemna. Potrzebuje choćby szczątkowej wyobraźni. Świat przestawiony w postaci opowiedziane przy pomocy małych znaczków, musimy ożywić dopiero naszym umysłem. O ileż łatwiej włączyć telewizję, w której słowo zastąpione jest w znacznej mierze obrazem, a wyobraźnia może nadal korzystać z długiego urlopu.

Telewizja uniemożliwia niezależne myślenie. Niczego nie musimy sobie wyobrażać lub dochodzić do czegoś drogą naturalnej refleksji. Wszystko mamy zaserwowane na tacy: zarówno scenerię, mimikę, jak i ton głosu. Czytając, to my tworzymy film. Nasz film, przy którego powstawaniu możemy wykazać się fantazja i kreatywnością. Sami obsadzamy role, obmyślamy tło i kierujemy akcją. Każdy scena (zobacz eventroom) wygląda tak, jak zechcemy. Ciekawa książka pobudza i ożywia umysł.

Mężczyzna czytający książkę

Autor: zenjazzygeek
Źródło: http://www.flickr.com

Czytanie jednocześnie wymaga zdolności językowych, jak i je rozwija, ponieważ jest ściśle związane z mówieniem i pisaniem. Osoby stroniące od książek bardzo łatwo poznać. Zdradzają się częstym używaniem zwrotów typu: „Przecież wiesz, o co mi chodzi”, „No… tego…”. Zacinają się, stękają, zastępują słowa gestami lub imitują dźwięki. Opis ludzi i przeżyć, emocji ograniczają do słowa „fajny” lub „super”.

Język przedstawiony w literaturze jest bogaty, barwny i piękny.

To prawda, że dziś mamy dostęp do wielu danych, zatem jeżeli ta problematyka Cię zafascynowała oraz chcesz uzyskać podobne wiadomości na podnoszony temat, to sięgnij po szczegóły tu.

Całkowicie inny niż ten, który zapewnia nam telewizja, i którym znaczny odsetek Polaków posługuje się na co dzień. Beznadziejnie ograniczony – jakby dostosowany do niskiego poziomu intelektualnego odbiorcy.

Cena książek? Niekiedy może wzbudzać niechęć. Ale gdzie zostało napisane, że mamy kupować w księgarniach? Końcówki nakładów, antykwariaty – prawdziwy miłośnik literatury poradzi sobie zawsze.