Doświadczenie użytkownika – święty Graal w e-commerce

Doświadczenie użytkownika – święty Graal w e-commerce

7 maja 2020 Off By admin
Funkcjonujemy w erze wszechobecnej sieci www, gdzie liczy się atrakcyjność transmitowanych informacji Na przykład, witryny internetowe konstruowane są w oparciu o odpowiednie reguły, jakie mają za zadanie utrzymać daną stronę możliwie najbardziej miłą w doświadczeniu dla użytkownika.

komputer, strona internetowa

Autor: Serge Kij
Źródło: http://www.flickr.com
Użytkownik końcowy witryny internetowej ma doświadczyć jak najlepsze doświadczenie w trakcie odwiedzin danego adresu www. Podobnie ma się przykład z użytkownikami aplikacji, programów i gier. Właśnie z tej potrzeby zrodziło się zagadnienie user experience a samo UX praca stało się bardzo szybko jednym z głównych wyszukiwanych tematów w Internecie. Czym jednak właściwie jest User Experience? UX to stosunkowo nowe zagadnienie a sam termin został ukuty przez doktora Donalda Normana, który analizował znaczenie stwierdzenia, iż decyzje podejmowane podczas procesu projektowania muszą być dokonywane w oparciu o potrzebyi pragnienia konsumentów.
Najogólniej rzecz biorąc user experience jest to zestaw technik i reguł, którymi posługują się specjaliści przy projektowaniu – czy to stron internetowych czy też aplikacji mobilnych ale również innego rodzaju produktów jak i usług. Można także dodać, że user experience to emocje, które towarzyszą konsumentowi podczas interakcji z aplikacją, programem komputerowym ale też innym produktem. Warto dodać, że np. witryny internetowe stają się coraz bardziej złożone ale także coraz atrakcyjniejsze dla internautów. Niezależnie jednak od tego, jak dużo zmieniło się w zakresie procesu twórczego, to końcowy sukces witryny internetowej zależny jest od postrzegania i oceny użytkownika końcowego.

komputer, internauci

Autor: Luebke
Źródło: http://www.flickr.com
Kluczowe są tutaj pytania: “Czy konkretna strona jest łatwa w użyciu”, “Czy jest poręczna jak i jasna w odbiorze?” – UX design skupia się na tym by odpowiedź na wszystkie te pytania była pozytywna. Analizy dotyczące emocji użytkownika końcowego w interakcji z przedmiotem są w stanie okazać się kluczowe przy projektowaniu np. sklepu internetowego, który musi być skonstruowany w taki sposób ażeby proces zakupu był łatwy i przyjemny. Dla zagadnienie UX praca znajdziemy sporą liczbę ofert zatrudnienia gdyż wiele firm koncentruje swoją uwagę na UX użytkownika końcowego w interakcji z ich produktem czy usługą.

Czy rozważana problematyka bardzo Cię zainteresowała? Jeżeli tak, to kliknij ten link, a tam zobaczmy także inne artykuły.

Mamy także wiele firm, które zajmują się badaniami UX na zlecenie wielkich koncernów.