Jaka kurtka najlepiej sprawdzi się jako kurtka na zimę?

Hitem ostatnich sezonów stały się puchowe kurtki. Możemy je zobaczyć na turystycznych trasach górzystych i na typowych ulicach miast. Kurtki tego typu wyróżniają się bardzo szczególnymi przeszyciami tzw.

pikowaniem.
Ireneusz Dudek

Autor: Farrell Small
Źródło: http://www.flickr.com
Puchowa kurtka, jest to najlepszy typ odzieży wierzchniej, który przeznaczony jest na okres zimowy. Podstawą puchowej kurtki jest jej wypełnienie naturalnym puchem gęsim albo puchem kaczym lub wypełnienie syntetycznym puchem. Zewnętrzna warstwa musi być lekka i odporna mechanicznie oraz powinna być odporna na wiatr. Tylko niektóre kurtki puchowe są produkowane w wersji wytrzymałej na opady deszczu. Kurtki puchowe cechują się bardzo dobrą cieplną izolacyjnością oraz dużą lekkością. Zapewnia to wysoki komfort ich użytkowania. Tego typu kurtki mają zastosowanie jako odzież w turystyce i jako odzież miejska do zakładania codziennie.

Nasz artykuł jest dla Ciebie interesujący? Więc zachęcamy do naszej kolejnej witryny. Na niej oczekuje na Ciebie atrakcyjny news (allintravel.pl/).

Kurtka puchowa ma zdolność do dużej kompresji i posiada możliwość SPAkowania jej do niewielkich rozmiarów. Podstawową cechą, która decyduje o izolacyjności termicznej puchowej kurtki, to ilość wykorzystanego puchu do jej wypełnienia i zdolność tego puchu do rozprężania się.

kurtka

Autor: Apple
Źródło: Apple
Najlepszy do wypełnienia kurtki puchowej jest puch gęsi. Tego typu puch jako jedyny może zdobyć sprężystość na poziomie 900 cuin. To najlepszy, ale również stanowczo najbardziej kosztowny puch. Kaczy puch charakteryzuje się sprężystością nie przekraczającą 600-700 cuin. Wielokrotnym zabiegiem jest produkcja kurtek puchowych, które posiadają mieszaninę puchu kaczego oraz gęsiego w rozmaitych proporcjach. Konkurencja dla naturalnego puchu, to puch sztuczny. Puch posiada znikomą odporność na zawilgocenia. Przemoczony puch traci gwałtownie swe cechy termiczne.

Naturalny puch silniej wchłania wodę a kiedy jest mokry, jest on ciężki oraz nie mając najmniejszej sprężystości, nie będzie izolować od zimna. Wysuszenie w warunkach domowych przemoczonej kurtki, która wypełniona jest naturalnym puchem jest niemalże niemożliwe.