Dotacje na rozwój marki oraz pozyskiwanie funduszy unijnych – co warto o tym wiedzieć?

Unia Europejska posiada dużo dotacji i funduszy, jakie poświęcone są na rozkwit firm. O fundusze oraz dotacje zdołają starać się przedsiębiorstwa nowiutkie, młode, które dopiero wchodzą na rynek. Są to dotacje ofiarowane na założenie firmy, nierzadko są one niezwrotne. Inne typy dotacji to dotacje na rozwój istniejących już firm, przykładowo na powiększenie jakichś jej działów.

fundusze unijne na rozwój firmy

Autor: Jan Fidler
Źródło: http://www.flickr.com
Masa osób zastanawia się nad tym, gdzie można zdobyć dotacje na rozrost firmy. Dziś regularnie są organizowane konkursy, w jakich wolno zdobyć dotację na rozwój firmy, jednak nierzadko są one kierowane do konkretnych grup. Nie każda firma zdoła więc o konkretną dotację się starać. Pożądane byłoby jednak regularnie obserwować pojawiające się konkursy oraz sprawdzać, czy realizujemy wymagania, by starać się o daną dotację. Konkursów takich jest wiele, są one poświęcane firmom na obszarze pełnej Polski. Należałoby również pomnieć, że na pozyskiwanie funduszy unijnych mamy wyznaczoną ilość czasu. O dotacje nie zawsze można się starać przez cały rok, nierzadko jest na to jakiś określony termin. Przegapienie takiego terminu zdoła owocować tym, iż nie uda nam się pozyskać dotacji, w związku z tym pożądane byłoby regularnie śledzić tego rodzaju konkursy – przeczytaj o dotacjach na rozwój firmy.

Starając się o pozyskiwanie funduszy unijnych, nieraz zastanawiamy się, czy dotacje trzeba zwracać. Dotacje unijne są zwykle bezzwrotne, aczkolwiek nieraz zdarzają się sytuację, kiedy dotację wypada zwrócić, w wielu przypadkach wespół z odsetkami. Dzieje się tak wtenczas, gdy osoba, jaka przyjęła dotację, nie użytkuje jej w określony w umowie sposób – mówiąc krótko, nie wywiązuje się z takiej umowy – dotacje.prometeia.pl/pozyskiwanie-dotacji-ue-36. W wszelkiej umowie zaprezentowane są szczegółowe, dokładne obowiązki i warunki, jakich powinno się dotrzymać. Wtenczas dotacja ta będzie definitywnie bezzwrotna. W innym przypadku, na przykład gdy dotacja zostanie poświęcona na inne cele, aniżeli te opisane w umowie, takie pieniądze trzeba zwrócić wraz z odsetkami.