Fotografowanie jako zainteresowanie – o czym zdecydowanie warto wiedzieć

Fotografie to w dzisiejszych czasach nie tylko zarejestrowanie widzianego obrazu. Poprzez fotograficzne ujęcia można wyrazić swą osobowość tak, jak w innych dziedzinach sztuki – wykonać przykładowo intrygujący portret, uroczy krajobraz, ciekawą aranżację albo scenerie miejskie. Nie bez przyczyny szczególnie popularna jest fotografia reportażowa.

Możliwości jest wyjątkowo dużo i z tego powodu na pewno dobrze jest z nich korzystać, kiedy fotografia staje się prawdziwym hobby. By jednak spełniać się w tej sztuce, nieodzowny jest nie tylko sprzęt – potrzebne są także

figurka

Autor: rodtuk
Źródło: http://www.flickr.com

ciekawe idee, dobre oko i pewna wiedza na temat kompozycji, tonacji kolorystycznej ( także w fotografii b&w). Dlatego też w przypadku kiedy fotografowanie staje się czymś więcej, niż robieniem selfie, zdecydowanie warto pozyskać tę wiedzę.

Aby zacząć, nie trzeba inwestować od razu w sprzęt z górnej półki – wysokiej jakości lustrzanki cyfrowe są nieocenione głównie dla osób zaawansowanych, doświadczonych artystów albo zawodowych fotografów, niemniej aby rozwijać swe kwalifikacje zdecydowanie warto sięgnąć po aparat znakomitej jakości , jak również z rewelacyjną optyką. Do podstawowej nauki warsztatu może się przydać nawet łatwy kompakt. Od początku niewątpliwie warto poeksperymentować – robić fotografie z różnych perspektyw, w różnorodnym oświetleniu. Przed uczeniem się kadrowania w praktyce koniecznie należy zapoznać się z takimi pojęciami, jak przykładowo mocne punkty kompozycji. Dzięki znajomości zasad komponowania znacznie prostsze jest znalezienia czegoś pięknego z rzeczy pozornie zwykłych. Pozostałe terminy istotne w fotografii (i jakie mogą mieć silny wpływ na kadrowanie) to tak zwana głębia ostrości – przykładowo w typowej makrofotografii przeważnie stosuje się niedużą głębię ostrości, co bywa również częstym zabiegiem przy portretach; natomiast znaczna liczba pejzaży jest robiona poprzez szeroką głębię ostrości. Jest ona najczęściej regulowana przysłoną; z pewnością należy być świadomym, że zarówno szerokość przysłony, jak i czas migawki mają dosyć ważny wpływ na jakość światła, która przedostaje się do obiektywu.

Fotografia to sztuka światła, co sugeruje sama nazwa tejże dziedziny; dostarcza ona wielu hobbystom sporo radości płynącej z utrwalania otaczającej rzeczywistości oraz jej oznak. Dlatego z pewnością warto ją rozwijać przy obecnie występujących możliwościach technologicznych. Jest to możliwe na bardzo różne sposoby – przykładowo przez różnorodne publikacje, kursy, edukację artystyczną, fora internetowe, plenery. Okazji jest nieprzeciętnie dużo i dlatego też na pewno dobrze jest z nich korzystać, aby doskonale rozwinąć swe umiejętności.